Maria Montesori

Jej metodą interesowała się sama królowa Małgorzata. Na całym świecie powstały przedszkola i szkoły montessoriańskie. W 1913 r. „New York Tribune” nazwał ją najbardziej interesującą kobietą Europy.

W 1913 r. Montessori witano w Stanach z wielką pompą. Dziennikarze nie odstępowali jej na krok. Co myśleć o kobiecie, która przez całe życie ubiera się jak w czasach swojej młodości albo największych sukcesów?

Najprościej pomyśleć, że jest konserwatystką. Ale to osoba, która w wieku lat 30 stworzyła rewolucyjną metodę edukacji najmłodszych – edukacji bez przymusu, sztywnych obowiązków, bez kar. A wcześniej skończyła studia jako jedna z pierwszych kobiet we Włoszech.

Przeciwstawia się systemowi szkolnemu, tłumiącemu aktywność dzieci, którego symbolem była dla Marii Montessori „szkolna ławka”. Uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dzieci, umożliwianie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Odkryła także zjawisko polaryzacji uwagi u dzieci. W 1907 otworzyła przedszkole Casa dei Bambini (pol. Dom Dzieci).